Vergi NO/ TC Sorgular

e-Arşiv ve e-Fatura keserken Vergi No ve TC ile hızlı sorgulama yapabilir, vergi dairesi, adres, il, ilçe ve unvan bilgilerini otomatik getirebilirsiniz. Faturalarınızı doğru keser, zaman kazanırsınız. Faturaport ile müşterilerinizin  vergi numarası ve TC numarası ile kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Faturaport hesabınızla cari kaydederken müşterilerinizin vergi numarası veya TC numarası ile kaydedebilir daha sonra müşterinizin faturasını ararken kolay bir şekilde vergi numarası veya TC numarası ile kolayca sorgulayabilirsiniz. Faturaport hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden veya yeni işlemde bulunan cari seçeneğine tıklayarak açılan ekrandan yeni cari açabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular arasında vergi numarası nedir ve nasıl alınır yer alırken bu yazımızda bunlara cevap bulabilirsiniz.

Vergi Numarası Nedir?

Vergi numarası yada tam adıyla vergi kimlik numarası vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin kamu kurumlarında vergi öderken kullandıkları 10 haneli numaradır. Kişi yahut kuruma özgü, yani başka kişi yada kurumlar tarafından kullanılamayan bu numara yapılan hareketlerin kayıt altına alınması ve incelenebilmesi amacıyla kullanılır kişi ve kurumlara vergi doğuran işlemlerin takibi için ülkemizde vergi numarası alınması zorunludur. Vergi kimlik numarasının en sık kullanıldığı iş ve prosedürler şunlardır:

  • Finansal kiralama  
  • Bankacılık işlemleri ve kredi kartıyla yapılan işlemler 
  • Çek , senet ve  havale  
  • Noter işlemleri 
  • İcra takip işlemleri 
  • Tapu işlemleri 
  • Tescil işlemleri 
  • Sigorta işlemleri 

Vergi Numarası Kimler İçin Gereklidir?

Vergi numarası alma mecburi olan kişiler kimlik numaraları ile çoğu yerde işlem yapamaz vergi numarasına bakılarak  onay yapılır bilgiler  paylaşılabilir ve işlemler yürür.

Vergi Numarası Nereden Alınır?

Türk vatandaşları T.C kimlik numaralarını şahsi vergi numarası olarak kullanabilecekleri için ayrıca vergi numarası almaları gerekmez gerekli olduğu hallerde vergi numarası her il ve ilçede bulunan vergi dairelerinden alınabilir.

Faturaport ile e-Arşiv e-Fatura keserken vergi numarası ve TC kimlik numarası ile kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Müşterinizin vergi adresi, adresi, il ilçe bilgileri, unvan bilgileri otomatik olarak ekranınızda gözükecektir. Faturalarınızı hızlı, zahmetsiz ve doğru bir şekilde keserek zaman kazanırsınız. 

Kayıt olun hemen kullanmaya başlayın!