e-Defter ya da e-Fatura kullanmak isteyen firmalar öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu olumlu sonuçlanan firmalar TÜBİTAK bünyesinde Kamu Sertifika Merkezine mali mühür için başvurur. Kamu SM’nin internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurularak ve mali mühür ücretini TÜBİTAK’a ileterek alabilirsiniz. Ödemeyi banka şubelerinden, internet veya mobil bankacılık üzerinden vergi kimlik numaranızı sorgulayarak yapabilirsiniz. Bununla beraber beş yıl geçerliliği söz konusu olan belgeler bir adet akıllı kart içinde bulunmaktadır. Bu kartlar, USB kart okuyucu ile beraber yetkili kişiye teslim edilir. Ödeme tamamlandıktan sonra sertifika üretim sürecine başlanır.


1- Mali Mühür Başvusu yapmak için Tubitak Kamu Serfifika Merkezi tarayıcıda açılır. 

 

2- Yetkili bilgileri yazılarak GİRİŞ yapılır 


3- Gelen ekranda bilgiler doldurulur. 


4- Başvuru tamamlanınca gelen ödeme ekranından Mali Mühür ücreti ödenerek işlem tamamlanır. Mali mühür ulaştıktan sonra ki süreçler nelerdir ? 

Mali mühür olduğunuz adresinize teslim edildiğinden sonra mali mührün kurulumları yapılarak PIN kodunun alınmasıyla e-fatura ve e-defter ön başvurularını gelir idare başkanlığı sistem üzerinde onaylaması gerekir.


Mali mühür başvurusu için Kamu Sertifika Merkezi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Daha fazla Detaylı bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.